Dolegliwości dotykające psyche także wymagają właściwego leczenia. Kiedy warto udać się do lekarza psychiatry?
Coraz więcej osób otwarcie mówi o dolegliwościach psychicznych. Tabu wokół tego tematu powoli zanika. Zmienia się też dostęp do lekarzy psychiatrów – teraz konsultacja z takim specjalistą możliwa jest także prywatnie. Gdy potrzebny jest dobry psychiatra Oświęcim jest jednym z tych miast, w którym można skorzystać z jego pomocy.
Czym zajmuje się lekarz o specjalności psychiatry? Kiedy warto się do niego udać? Jak wybrać dobrego specjalistę w tej dziedzinie? Sprawdź odpowiedzi na te i inne pytania.
Czym zajmuje się psychiatra?
Psychiatria jest specjalizacją medyczną, która skupia się na diagnostyce i na leczeniu zaburzeń i schorzeń psychicznych. To złożona dziedzina, która obejmuje różne obszary, między innymi biologię, psychologię, uwarunkowania społeczne czy rodzinne dolegliwości. Lekarz psychiatra jest osobą, która ma przygotowanie medyczne – kończy studia medyczne. Następnie uzyskuje on uprawnienia, jakie posiadają również inni lekarze, między innymi w zakresie wystawiania recept czy kierowania pacjenta do szpitala.
Psychiatra a psycholog – różnice
Bardzo często zdarza się, że profesje psychiatry i psychologa są ze sobą mylone. W rzeczywistości osoby posiadające takie tytuły mają inne wykształcenie oraz uprawnienia. Jak zostało wspomniane wcześniej, lekarz psychiatra kończy studia medyczne. Wobec tego będzie on posiadał wynikające z tego uprawnienia jako lekarza – może on wypisać receptę, wystawić zwolnienie z pracy czy też skierować pacjenta do leczenia szpitalnego. Psycholog nie ma takich uprawnień. Kończy on studia psychologiczne, które nie są studiami medycznymi. Zasadniczo do psychologa warto udać się wtedy, gdy pojawiają się problemy niewymagające leczenia farmakologicznego czy też szpitalnego. Psychiatra jest polecany wtedy, gdy sama konsultacja psychologiczna to za mało.
Kiedy umówić się na wizytę do psychiatry?
Wiele osób zadaje sobie pytanie – kiedy należy udać się do psychiatry? O konieczności wizyty informują objawy, jakie zauważa się u siebie albo też u osoby ze swojego otoczenia.
Wskazaniami do wizyty u psychiatry są:
- myśli samobójcze
- nerwowość
- omamy
- poczucie samotności
- uczucie smutku
- uczucie strachu, niepokoju
- zmiany aktywności
- zmiany nastroju
- zmiany w zachowaniu
Gdy potrzebny jest dobry psychiatra Oświęcim to miasto, gdzie można skorzystać z jego pomocy także prywatnie – bez konieczności zapisywania się na wizytę wiele miesięcy wcześniej oraz bez potrzeby przedstawiania skierowania.
Jakimi chorobami zajmuje się psychiatra?
W swojej praktyce lekarz psychiatra zajmuje się różnymi dolegliwościami, z którymi zgłaszają się do niego pacjenci.
Wybrane dolegliwości, którymi zajmuje się psychiatra:
- anoreksja
- bulimia
- choroba afektywna dwubiegunowa
- choroby zawodowe
- depresja
- mania
- myśli samobójcze
- nerwice
- psychoza
- schizofrenia
- syndrom DDA
- urojenia
- uzależnienia
- zaburzenia emocjonalne
- zaburzenia koncentracji i pamięci
- zaburzenia osobowości
- zaburzenia świadomości
- zespół stresu pourazowego
Gdy zatem potrzebny jest psychiatra Oświęcim jest jednym z miast, w którym można otrzymać szybką pomoc psychiatryczną od sprawdzonych specjalistów w tej właśnie dziedzinę. Adresy gabinetów prywatnych można znaleźć już teraz online, a następnie od razu umówić się na wizytę. Z konsultacją nie warto zwlekać – szybkie rozpoczęcie leczenia pozwala również na łatwiejszy powrót do sprawności pod kątem psychicznym.
Hej, jak sobie radzicie z depresją? Macie wsparcie u rodziny/chłopaka? Chodziłyście do psychologów? Was też potrafi męczyć depresja ok. mięsiąca lub dłużej ?? Na nic niemacie ochoty wiecznie i wszystko wam wydaje się bez sensu ?? Wiecznie czujecie się zmeńczone i śpiące?? Macie też dosyć wszystkiego i nie chce wam się z nikim gadać?? Poradźce coś na depresję , bo od tego strasznie głowa mi pęka i już nawet sił płakać nie mam… Znacie jakieś książki motywujące i zmieniające myślenie na lepsze , coś co podniesie na duchu?? Tylko nie na chwile , a coś co dłużej myśl zostanie w głowie.