Termometr latem
Zdrowie

Jak radzić sobie z upałem? Praktyczne porady

W Polsce właśnie trwa fala upałów. Od kilku dni temperatura regularnie przekracza 30 stopni Celsjusza w cieniu. Aby przetrwać taką temperaturę musimy się odpowiednio przygotować. Z upałami nie ma żartów, nawet jeśli jesteśmy młodzi i zdrowi. Co najlepiej pić, czy można uprawiać sport i kiedy powinniśmy unikać słońca? Na te i inne pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym artykule.

Kiedy unikać słońca?

Gdy temperatura przekracza 30 stopni powinniśmy w pewnych godzinach szczególnie uważać na słońce. Cały dzień powinny je unikać osoby starsze i schorowane. Natomiast pozostali muszą szczególnie uważać w godzinach od 11 do 16. Wtedy nie należy również opalać się ani przebywać na plaży lub basenie. W godzinach południowych łatwo zasłabnąć i nabawić się oparzeń słonecznych. Natomiast wchodząc latem, podczas wysokiej temperatury, do dość chłodnej wody można przeżyć szok termiczny i zasłabnąć oraz stracić przytomność. Należy więc nie wskakiwać od razu do wody, a wchodzić częściowo, aby organizm przyzwyczaił się i zaakceptował zmianę temperatury. Można również wejść np. do kolan i spryskać całe ciało zimną wodą.

Dieta podczas upalnych dni

Przy wysokiej temperaturze należy zrezygnować ze słodzonych i gazowanych napojów. Nie ugaszą naszego pragnienia, ani nawet nie nawodnią organizmu. Pijąc je możemy więc zasłabnąć i źle się poczuć. Trzeba wybrać wodę i należy ją pić nieco więcej niż zwykle, zatem około nawet 3 litrów dziennie. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie nawodnienie. Co ważne – woda nie powinna być zbyt schłodzona. Powinna być w niższej temperaturze niż temperatura pokojowa, ale nie bardziej. Najlepiej wybrać wodę średnio lub wysoce mineralizowaną, dzięki czemu dostarczymy do organizmu elementy, które wypłukują się z nas przez pocenie się z powodu wysokiej temperatury. Orzeźwienie przynosi nam również… wypicie ciepłej herbaty.

Uprawianie sportu latem

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna i nie powinniśmy z niej zrezygnować, nawet jeśli panują nieodpowiednie warunki atmosferyczne. Zimą wystarczy ubrać się cieplej lub przenieść na siłownię, a co zatem zrobić latem, gdy panują upały? Specjaliści zalecają trenować w godzinach porannych i wieczorem, kiedy będzie już chłodniej. Warto też zasłonić okna żaluzjami. Można też udać się na siłownię, w której jest klimatyzacja. W godzinach południowych i po południu powinniśmy zrezygnować także z prac w ogrodzie.

Klimatyzacja

Urządzenia chłodzące znakomicie sprawdzają się latem, ale to kolejna rzecz, z którą nie powinniśmy przesadzać. Temperatura w pomieszczeniu powinna być tylko kilka stopni niższa od tej panującej na zewnątrz. Jeśli ustawimy temperaturę na 20 stopni, a później wyjdziemy na pełne słońce i ponad 30 stopni, możemy zasłabnąć i przez chwilę może zrobić nam się ciemno przed oczami. To samo dotyczy klimatyzacji w samochodzie. Kiedy dojeżdżamy do celu należy zwiększyć temperaturę albo całkowicie wyłączyć urządzenie. Nagłe i duże zmiany temperatury źle wpływają na organizm człowieka, powodują zasłabnięcie, złe samopoczucie i sprawiają, że częściej chorujemy.

You may also like...

Dodaj komentarz