Zdrowie

Czyszczenie zębów u stomatologa – na czym polega i kiedy je wykonać?

Zabiegi polegające na higienizacji zębów w gabinetach stomatologicznych są bardzo popularne i obecnie korzysta z nich wiele osób. Na czym dokładnie polegają? Kiedy warto zdecydować się na ich wykonanie?

Jak zadbać o czystość zębów?

Codzienne mycie zębów szczoteczką i pastą to podstawa ich higieny, jednak bardzo często to za mało, aby zęby mogły być idealnie czyste. Z czasem dochodzi do odkładania się na nich osadów, które zmieniają się w kamień, a przez to zaburzają estetykę uśmiechu.

Aby usunąć kamień nazębny oraz inne osady z zębów konieczne jest udanie się do gabinetu stomatologicznego, aby skorzystać z usługi polegającej na gabinetowym czyszczeniu zębów. Zabieg ten określany jest także jako higienizacja zębów.

Na czym polega gabinetowe czyszczenie zębów?

Higienizacja zębów jest procedurą składającą się z dwóch albo trzech etapów, w zależności od tego, jaki wariant został wybrany. Składają się na nią:

Skaling

To pierwszy zabieg wchodzący w skład higienizacji, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego za pomocą skalerów. Są to urządzenia, które pozwalają na odspojenie kamienia ze szkliwa zębowego, głównie za pomocą ultradźwięków. Skaling może być prowadzony także pod linią dziąseł, ponieważ często dochodzi tam do osadzania się kamienia sprzyjającego powstawaniu paradontozy.

Piaskowanie

To procedura polegająca na zastosowaniu urządzeń określanych jako piaskarki stomatologiczne. Natryskują one na powierzchnię zębów wodę, która zmieszana jest z drobnym piaskiem stomatologicznym. To powoduje dokładne oczyszczenie zębów, także w trudno dostępnych przestrzeniach. Po zabiegu zęby są lśniące, gładkie i estetyczne.

Lakierowanie, lakowanie

Po wykonaniu skalingu oraz piaskowania stomatolog może także wykonać dodatkowe zabiegi polegające na lakierowaniu lub lakowaniu zębów. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie zębów przed czynnikami zewnętrznymi, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy.

Higienizacja zębów – gdzie ją wykonać?

Procedura polegająca na higienizacji zębów prowadzona jest obecnie głównie w prywatnych gabinetach stomatologicznych, które mogą zaoferować skaling, piaskowanie oraz dodatkowe lakierowanie albo lakowanie.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie skaling zębów, dlatego też higienizacja nie obejmuje wtedy dodatkowych procedur.

Osobom chcącym wybrać się do punktu jak gabinet czy klinika stomatologiczna Kraków może zaprezentować długą listę polecanych placówek. Z ich ofertami można zapoznać się także online, by sprawdzić zakres usług oraz cenniki.

Kiedy warto skorzystać z czyszczenia zębów u dentysty?

Zabieg polegający na czyszczeniu zębów w gabinecie stomatologicznym jest polecany wtedy, gdy widoczne są na nich zmiany w postaci osadu, kamienia nazębnego. Warto pamiętać o tym, że częściej dochodzi do nich u osób regularnie pijących kawę, herbatę czy czerwone wino. Odkładaniu się osadów sprzyja też palenie papierosów.

Zazwyczaj wykonanie higienizacji rekomendowane jest raz na pół roku albo raz na rok w zależności od stanu zębów w przypadku profilaktyki.

Ponadto zabiegi polegające na oczyszczaniu zębów są rekomendowane w innych przypadkach, między innymi przed zakładaniem aparatu ortodontycznego, przed wykonaniem wybielania zębów, aby ich powierzchnia była czysta, gładka i gotowa do tych procedur.

Ile kosztuje higienizacja zębów?

Prywatny gabinet stomatologiczny oraz klinika stomatologiczna Kraków mają ceny higienizacji na poziomie około 250-300 złotych.

 

You may also like...

Dodaj komentarz